15 marca w Ambasadzie RP w Rzymie odbyła się konferencja w ramach cyklu Polska Przedsiębiorczość, tym razem poświęcona sektorowi turystycznemu. Zorganizowana przez APS Polonia 2.0 i Ambasadę RP w Rzymie, Wydział Konsularny i Polonii miała na celu pokazanie nowych tendencji w turystyce, ale przede wszystkich networking.
Otwierając wydarzenie, ambasador RP w Rzymie Ryszard Schnepf podkreślił jak liczną grupę stanowią polscy przedstawiciele tego sektora, w którym coraz większą rolę odgrywa specjalizacja i znalezienie niszy, w której się realizować.
.

.
Agnieszka Mąka, APS Polonia 2.0 bardzo dziękowała za liczne przybycie, podkreślając jak duże znaczenie ma siatka kontaktów, która pozwala na jednoczenie się tego trudnego sektora.
.

.
W pierwszej części konferencji bardzo ciekawe było wystąpienie Barbary Minczewa, dyrektorki Polskiej Organizacji Turystycznej, podczas którego informowała o działaniach na rzecz promocji Polski, rekordowych przyjazdach Włochów do Polski, ale i konieczności działania na rzecz turystyki jakościowej a nie tylko ilościowej.
Duże zainteresowanie wzbudziło też wystąpienie Edy Palazzi z Regionu Lacjum, podkreślającej, że turysta chce zdobywać nowe doświadczenia czy profesor Beaty Pawłowskiej, pokazującej na przykładach percepcję w turystyce.
.

.
Nie ma turystyki bez nowoczesnego digital marketingu i social media – o tym mówił opierając się na przykładach Giorgio Pertolio. Ważne są też kwestie ubezpieczeniowe, o czym mówił Daniele Morosetti.
Jak mogą współpracować regiony mówił Flavio Cera z regionu Lacjum, na przykładzie Lubelskiego. Jednym z efektów współpracy będę regularne loty na trasie Rzym – Lublin ( za kilka dni start regularnych połączeń!)
Moderator spotkania Anna Wojtulewicz z Ambasady RP celnie podsumowywała poszczególne wystąpienia oraz … streszczała po polsku lub włosku, w ramach potrzeb.
.

.
Po przewie obiadowej bardzo ciekawa część – historie osób, którym udało się odnieść sukces w tym tak trudnym sektorze. Barbara Kamińska opowiadała jak w czasie COVID-u potrafiła, korzystając z nowych technologii, nie tylko przetrwać, ale zbudować swoją markę. Aleksandra Carollo w sposób niezwykle emocjonalny pokazała swoją sycylijską drogę do sukcesu biura turystycznego.
.

.
Anna Bąbol pokazała jak można wykorzystać lokalną kulturę i stworzyć nową jakość w Toskanii. Wiesław Śliżewski w ramach wypowiedzi na temat turystyki multiregionalnej podkreślał rolę współdziałania z lokalnymi mieszkańcami, zaznaczając, że myśleć trzeba po włosku, ale działać po polsku…
.

.
Podsumowując spotkanie Bartosz Skwarczyński, konsul RP w Rzymie podkreślił jego znaczenie dla budowania sieci kontaktów, ale też dodał do listy typów turystyki wymienianej wcześniej przez innych prelegentów, swój – turystykę matrymonialną i rolę konsula jako udzielającego ślubu w Rzymie…
.

.
Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech, która kilka tygodni wcześniej była prelegentem na warszawskiej konferencji otwierającej rok turystyczny w Polsce, podkreśliła znaczenie tego typu wydarzeń jako miejsca wymiany poglądów, możliwości zdobycia wiedzy i nawiązania kontaktów.
.

.
Zdjęcia:
Ewa Trzcińska, Jan Rzepka VideoPyja