16 października mija 46. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

Karol Wojtyła został wybrany na papieża w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra.

.

.

Ostatnia notatka w prowadzonej przez metropolitę krakowskiego ‘Księdze czynności biskupich’, przesłanej później do Krakowa,

pełne, oficjalne i uroczyste określenie urzędu, na jaki wybrano kard. Wojtyłę brzmi: „Jego Świątobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II, Biskup Rzymski, Namiestnik Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Następca Księcia Apostołów, Najwyższy Kapłan Kościoła Katolickiego, Patriarcha Zachodu, Prymas Italii, Arcybiskup i Metropolita Rzymskiej Prowincji Kościelnej, Suwerenny Władca Państwa Watykańskiego, przedtem Arcybiskup i Metropolita Krakowski Karol Kardynał Wojtyła”.

Kard. Karol Wojtyła po wyborze przybrał imię Jan Paweł II które było znakiem kontynuacji przerywanego nagłą śmiercią 33- dniowego pontyfikatu Jana Pawła I.

Jan Paweł II był najmłodszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego od 1864 r. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości, w dziejach Kościoła. W tym czasie zwołał 9 zebrań kolegiów papieskich i mianował ok. 240 kardynałów, w tym 5 Polaków i 2,5 tys. biskupów; wyświęcił ponad 2 tys. księży; beatyfikował 1338 osób, a 482 kanonizował.  

.

.


Jednym ze społecznych i teologicznych fundamentów pontyfikatu papieża z Polski było wezwanie – „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Słowa te wypowiedział 22 października 1978 r. na placu św. Piotra podczas mszy inaugurującej pontyfikat.

Pontyfikat kard Karola Wojtyły był pełen znaczących osiągnięć, Papież napisał 14 encyklik, w których w nowy sposób ukazywał wiarę Kościoła i jego ludzkie nauczanie, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich i 31 Motu Proprio (listów papieskich o charakterze dekretu). Dla papieża Polaka, młodzież była fundamentem nauczania, to właśnie w ” Liście do młodych” który jest jego dokumentem sztandarowym, Ojciec Święty zawarł w nim swoją miłość do młodzieży i nadzieję, jaką pokładał w nich jako następca św. Piotra i jako człowiek. Jego teksty i jego słowa są ponadczasowe, dotykają ludzkie serca, wskazując na jego pragnienia i tęsknoty.

 Ojciec Święty przeszedł do historii m.in. jako największy podróżnik wśród papieży. W ciągu 26 lat pontyfikatu odbył 104 zagraniczne pielgrzymki do 132 krajów. Odwiedził 900 miast i miejscowości. Pokonał 1,7 miliona kilometrów.

W ciągu 26 lat swojego pontyfikatu pozostawił po sobie ogromny dorobek naukowy. Dziedzictwo naukowe św. Jana Pawła II to: 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i napisał 43 listy apostolskie. Fundamentem większości z nich jest nauczanie soboru watykańskiego II. Był również pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży.

Jan Paweł II w codziennych kontaktach był bardzo wrażliwy na drugiego człowieka, był wielkim intelektualistą nie tylko w dziedzinie teologii i filozofii, ale także innych nauk. Myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta, człowiek pokoju i dialogu, niestrudzony pielgrzym, inspirator przemian na świecie, człowiek wiary. 

Tekst i zdjęcia Anna Dorota Więckowska 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *