Kupno lub sprzedaż mieszkania to ważne wydarzenia, zarówno dla kupującego, jak też sprzedającego. Przy czym należy pamiętać, że zanim dojdzie do samej transakcji, należy wykonać szereg procedur, z których część oznacza dodatkowe koszty. Niektóre procedury są wymagalne prawnie, inne z kolei nie są obligatoryjne, lecz w dobrym interesie zarówno kupującego, jak też sprzedającego. Za część dokumentów należy ponosić opłaty, inne mogą być udostępniane bezpłatnie (np. o niezaleganiu z opłatami ze spółdzielni mieszkaniowej, wyciąg z ksiąg wieczystych itd., dokumenty bankowe o zdolności kredytowej lub otrzymaniu kredytu).

Bardzo często okazuje się, że koszty „dodatkowe” są na tyle wysokie, że powstaje pytanie, kto powinien je ponosić i w jakiej wysokości?
Jakie opłaty towarzyszą transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości?
Akt notarialny jest tym dokumentem, który musi być sporządzony przy kupnie – sprzedaży nieruchomości, by transakcja była uznana za ważną w świetle prawa. Główne opłaty, ponoszone przy okazji nabycia lub zbycia nieruchomości to:
-opłaty podatkowe, zgodnie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991, Nr 80, poz. 350 z późn. zm.), o ile minęło mniej niż 5 lat od nabycia nieruchomości.
-opłaty notarialne, zwane inaczej taksami notarialnymi.
Jaka jest wysokość opłat notarialnych?
Wysokość opłat notarialnych jest ustalana zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Oznacza to, ze nie stawki nie są negocjowalne, a cennik opłat notarialnych wyliczany jest zgodnie z określonymi w Rozporządzeniu taksami.
W ramach opłaty notarialnej jest ujęta również prowizja dla notariusza, a jej wysokość jest wprost uzależniona od wartości mienia, podlegającego kupna-sprzedaży.
Przykładowo:
Przy sprzedaży mieszkania o wartości 450000 zł wszystkie opłaty wynoszą 11203,67 zł (w tym podatki, opłaty notarialne i opłaty sądowe).
Kto ponosi koszty opłat notarialnych?
Ze względu na wysokość opłat notarialnych, oczywiste jest, że żadna ze stron nie jest zainteresowana całościowym pokrywaniem wszystkich kosztów kupna – sprzedaży. Prawo nie precyzuje, na kim leży obowiązek ponoszenia kosztów. Przyjęło się zwyczajowo, że to kupujący ponosi wszystkie opłaty, lecz przy znacznej wysokości transakcji może to być problematyczne z oczywistych powodów. Ustawa Prawo o notariacie z 14 lutego 1991 (wraz z późniejszymi zmianami) wskazuje jedynie (lecz nie obligatoryjnie), że obowiązek ten może być poniesiony przez obie strony transakcji w równych częściach.
Artykuł 89, paragraf 1 i 2 Prawo o notariacie z 14 lutego 1991 roku (z póżn. zm.):
1. Strony czynności notarialnej odpowiadają solidarnie za wynagrodzenie należne notariuszowi.
2. Notariusz wymienia na każdym sporządzonym dokumencie wysokość pobranego wynagrodzenia, podatków i innych opłat, powołując podstawę prawną.
Strona ponosząca opłatę – wpis w akcie notarialnym
Kwestia ponoszenia opłat notarialnych jest więc do ustalenia między stronami, lecz wynik ustaleń/negocjacji notariusz zapisuje w akcie notarialnym.
Informacje zaczerpnięte z notariuszgdynia.pl |