Od ponad tysiąca lat Sanktuarium Consolata (il Santuario della Consolata) czyli jak brzmi oficjalna nazwa Kościół Matki Bożej Pocieszenia, jest dla mieszkańców Turynu i Piemontu religijnym sercem miasta. Tym, czym dla wielu Polaków jest sanktuarium Czarnej Madonny na Jasnej Górze w Częstochowie. Miejscem, do którego wielu z nas wraca w tym dramatycznym czasie myślami i modlitwą.
Historia katolickiego kultu religijnego w samym centrum Turynu, gdzie zaraz obok są zachowane archeologiczne pozostałości murów miasta z czasów rzymskich, ma swoje początki w V wieku. Urzędujący tutaj wówczas biskup Massimo nakazał wybudowanie kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja wraz kaplicą poświęconą Matce Bożej, w której został umieszczony Jej wizerunek, podziwiany i czczony po dziś dzień. Sanktuarium, które ma tytuł Bazylika Mniejsza, opisywane jest we wszystkich przewodnikach, jako atrakcja turystyczna, nie tylko ze względu na wyjątkową architekturę i bogatą historię związaną m.in. z okresami wojen z Francuzami o te tereny, ale także ze względu na to, że jest siedzibą wyjątkowej kolekcji, ponoć największej na świecie.

Wchodząc do sanktuarium, przede wszystkim na ścianach bocznych kaplic
możemy zobaczyć liczącą ponad 13 tysięcy obiektów kolekcję ex-wotów, czyli serduszek ze srebra, drogocennych naszyjników, medali, dyplomów, pisemnych podziękowań, haftowanych serwetek, oficerskich i generalskich epoletów z okresu różnych wojen, także napoleońskich. Jest pośród tej kolekcji również zbiór ponad 3000 obrazków – niezwykłych ilustrowanych historii – cudów, które miały miejsce nie tylko w Turynie i w okolicach. Na niektórych z nich, można rozpoznać charakterystyczne budowle lub zaułki
miasta. Wiele innych, przedstawia bardzo odległe krajobrazy, takie jak na przykład Paryż podczas bombardowania w 1940 roku, czy front rosyjski podczas II wojny światowej albo okręty wojenne na pełnym morzu. To nie tylko wzruszające pamiątki z przeszłości, za którymi kryją się splątane
ludzkie losy, historie trzęsień ziemi, wojen, pożarów, chorób, wypadków, historie oczekiwania, troski, lęku o najbliższych, nadziei, ale to również dowody szczęśliwych zakończeń, jak byśmy dziś powiedzieli. Świadectwa żywej wiary mieszkańców tych terenów i okazanej wdzięczności za otrzymane, za wstawiennictwem Matki Bożej Pocieszenia, łaski i cuda.
Pod zamieszczonym linkiem można zobaczyć krótką prezentację fragmentów kolekcji, z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie:
https://issuu.com/laconsolata_to/docs/ex_voto_della_consolata_x_sito_-_mo
Korespondencja z Piemontu: Katarzyna E. Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]
Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.