Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie są produkty z Ponidzia takie jak
- Fasola biała
- Fasola piękny Jaś
- Kasza jęczmienna
- Pęczak
- Kasza jaglana
- Groch łuskany
- Mięta
- Melisa

W gospodarstwie Państwa Płachtów od pokoleń uprawiano zboża, głównie jęczmień oraz rośliny strączkowe, groch i fasolę, a ponadto zioła, takie jak melisa i mięta. Gospodarstwo posiada certyfikat produkcji ekologicznej. Zioła pozyskiwane są ręcznie, a następnie suszone w naturalnych warunkach z zachowaniem wszystkich procedur zapewniających wysoką jakość wyrobu.
Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakości. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.