Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, miał prawie 85 lat, 59 i pół roku kapłaństwa, 27 i prawie pół roku pontyfikatu. Jan Paweł II przeszedł w nocy 30 marca ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku na Watykanie. Pontyfikat tego 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX. Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano 22 października – rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu.
Jako przyczynę śmierci wskazano gwałtowne zakażenie organizmu oraz nieodwracalne uszkodzenie serca. Wiadomość o śmierci papieża Polaka ogłosił na placu św.Piotra abp Leonardo Sandri – „Najdrożsi bracia i siostry, o godz. 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego” – powiedział 20 lat temu.
.

.
W związku z przypadająca w środę 2 kwietnia 20 rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II w Watykanie i Rzymie odbędą się uroczystości, spotkania i koncerty.
.

.

.
Uroczystą mszę odprawi w bazylice Św. Piotra watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.
W poniedziałek 31 marca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej odbędzie się debata „Biała sutanna wśród epokowych przełomów” z udziałem prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynała Marcello Semeraro, byłego przewodniczącego Izby Deputowanych Włoch, obecnie senatora Pier Ferdinando Casiniego oraz dziennikarza i byłego włoskiego eurodeputowanego Jasia Gawrońskiego.
Serię rocznicowych wydarzeń zorganizowano z inicjatywy polskiego kościoła świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, znajdującego się w centrum Rzymu. Kościół ten był bardzo związany z postacią Karola Wojtyły który był jego protektorem jako arcybiskup i metropolita krakowski. Zostało udokumentowanych 89 oficjalnych wizyt Karola Wojtyły w polskim kościele, gdzie najpierw jako biskup, później arcybiskup, a następnie kardynał celebrował Msze Święte oraz wygłaszał prelekcje. Kościół św. Stanisława BM dla papieża Polaka był małą ale zarazem bardzo cenną cząstką Polski w Wiecznym Mieście, jako następca świętego Piotra, odwiedził go jeszcze trzykrotnie.
31 marca o godz. 19.15 w kościele polskimi wystąpi Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich pod kierownictwem artystycznym Piotra Piwko który przedstawi muzyczne misterium pasyjne pt: „Plankty Polskie i dawne pieśni pasyjne”. Wieczór obfitować będzie w bogaty repertuar obejmujący artystyczne utwory wokalno- instrumentalne, które doskonale wpisują się w wyjątkową tradycję muzyczną okresu Wielkiego tygodnia. Wstęp wolny.
Natomiast we wtorek 1 kwietnia w Bazylice Santa Maria Maggiore o godz. 20.30 rozpocznie się uroczysty koncert symfoniczny w trakcie którego wykonane zostanie „Credo” Krzysztofa Paderewskiego z 1998 r. Koncert został zorganizowany również w ramach obchodów 5 rocznicy śmierci polskiego kompozytora. Solistami koncertu będą polscy śpiewacy: Iwona Hossa, Natalia Rubiś, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Łukasz Konieczny. Orkiestrę i chóry: chłopięcy oraz mieszany Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, poprowadzi Maciej Tworek, wieloletni asystent kompozytora.
Koncert organizuje Kościół i Hospicjum św. Stanisława B.M. w Rzymie. Współorganizatorami są Stowarzyszeniem im. L. van Beethovena, Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Krakowa, Instytut Adama Mickiewicza, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Uniwersytet Papieskim Jana Pawła II oraz PKN Orlen.
2 kwietnia 2025 roku o godzinie 15:00 w Bazylice św. Piotra zostanie odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczyć będzie Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin. Mszę współcelebrować będzie m.in. osobisty sekretarz Jana Pawła II – kard. Stanisław Dziwisz. TVP1 będzie transmitować mszę na swojej antenie.
Następnie o godz. 21.00 na placu Świętego Piotra rozpocznie się, jak co roku, czuwanie modlitewne w języku polskim oraz włoskim, które gromadzi zawsze setki przedstawicieli polskiego duchowieństwa i rzymskiej Polonii oraz pielgrzymów z całego świata. Czuwanie poprowadzi metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Tadeusz Wojda.
3 kwietnia 2025 roku o godzinie 19:30 Watykańska Fundacja Jana Pawła II przy współpracy z Kościołem św. Stanisława B.M. w Rzymie organizuje w Auli św. Jana Pawła II wieczór religijno-kulturalny i wernisaż wystawy zdjęć Grzegorza Gałązki ” Odejście wielkiego papieża” z okazji 20. rocznicy śmierci papieża-Polaka.
.

.
Rzymskie obchody zakończy 4 kwietnia w bazylice Świętego Pawła za Murami koncert „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki” z udziałem około 600 wykonawców – przedstawicieli 32 chórów i 9 orkiestr z tego regionu.
Anna Dorota Więckowska