Florencja: Pierwsze polonijne warsztaty dziennikarskie

Poznaj swojego czytelnika – takie główne zadanie postawiła przed dziennikarzami polonijnymi Anna Druś – redaktorka z Warszawy, która 4 października poprowadziła dla nich warsztaty dziennikarskie. Szkolenie zorganizowała we Florencji redakcja portalu „Polacy we Włoszech”.

.

.

.

– Najważniejszym zadaniem redakcji jest poznanie swojego czytelnika i dopasowanie publikowanych treści zarówno do tego, co już go interesuje, jak i do tego co powinno go interesować jako obywatela Polski – przekonywała prowadąca warsztaty. Dziennikarze powinni jej zdaniem odpowiadać swoją pracą na zapotrzebowanie tych, dla których tworzą, pamiętając jednocześnie, że to na nich spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie jakości mediów i zainteresowań czytelników. 

.

.

Anna Druś jest dziennikarką i redaktorką z Warszawy, na co dzień piszącą do różnych tytułów prasowych i koordynującą projekt DlaPolonii w Instytucie Nowych Mediów w Warszawie. DlaPolonii chce pomagać mediom polonijnym na całym świecie w tworzeniu wysokojakościowych portali i gazet w języku polskim.

.

.

Spotkanie zorganizowała  Aleksandra Seghi, redaktor naczelna Polacy we Włoszech a wzięły w nim udział korespondentki portalu Aneta Malinowska i Ewa Trzcińska z Bolonii, Anna Traczewska z Macerata i Anna Więckowska z Rzymu.

Anna Druś zatytułowała swoje warsztaty “Sztuka tworzenia dobrych informacji“. Przekonywała, że umiejętność ta jest podstawą dla kultury pisania innych tekstów dziennikarskich. Przypomniała podstawowe reguły, takie jak “5 W” – odpowiedz na podstawowe pytania. – Najważniejsze to poznać swojego czytelnika – podkreśliła prowadząca. 

.

.

Było to pierwsze wspólne spotkanie redakcji w Toskanii, gdzie korespondentki z różnych części Półwyspu Apenińskiego, mogły się osobiście spotkać, ale i lepiej poznać. Podczas wspólnego obiadu nie mogło zabraknąć opowieści o początkach pracy dziennikarskiej we Włoszech, ale i polsko-włoskich anegdot z życia mediów polonijnych.

Uczestniczki mieały okazję poznać techniki efektywnego redagowania tekstów, które przyciągną  uwagę czytelników i jednocześnie spełnią wysokie standardy etyczne i zawodowe.

– Jeśli okazałoby się, że ludzie najchętniej czytają tylko gazetki z supermarketów albo brukowce, nie znaczy że mamy obniżać nasz poziom. Sztuką jest to dobrze wypośrodkować – powiedziała Anna Druś. Jej zdaniem za umiejętnością tworzenia dobrych tekstów stoi zaś przede wszystkich umiejętność stworzenia dobrego tekstu informacyjnego.

.

.

– Fundamentem dobrego tekstu jest umiejętność formułowania tekstu informacyjnego, uporządkowanego logicznie i jednocześnie ciekawie, szanującego inteligencję czytelnika – podkreślała Anna Druś.

Podczas zadań praktycznych zleciła uczestnikom spotkania napisanie krótkiej informacji z warsztatów, w których właśnie biorą udział. Ćwiczyli umiejętność pisania dobrych tytułów, ciekawych i treściwych leadów oraz skondensowanych treści. 

.

.

.

 – To była także świetna  okazja do nawiązania cennych relacji , w otoczeniu niezwykłej atmosfery Florencji – powiedziała Ewa Trzcińska, dziennikarka z Bolonii, stała korespondentka “Polacy we Włoszech”.

Prowadząca starała się pokazać, jak sprawić, aby pisane artykuły były ciekawe i przyciągały czytelników: jej zdaniem najważniejszy jest tytuł i wstęp tekstu ponieważ one najpierw przyciągają uwagę czytelnika.  

– Jeśli czytelnik nie będzie chciał czytać dalej, po przeczytaniu tytułu i leadu to go straciliśmy – powiedziała prowadząca.  

.

.

Nawiązując do kwestii popularnego w redakcjach SEO Anna Druś zwróciłą uwagę na to, że mogą one obniżać jakość tekstów oraz irytować czytelnika.  

Uczestnicy zajęć wywołali też ciekawą dyskusję dotyczącą używania sztucznej inteligencji w pracy dziennikarza. Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami z używania różnych programów AI zwrócili uwagę, że mają one w ich pracy zarówno pułapki jak i ważne ułatwienia. Najważniejsze, żeby tych narzędzi używać mądrze, sprawdzając je i nie pozwalając, by zastępowały to, co należy do nas – do ludzi – mówili. Anna Druś z kolei zauważyła, że używanie AI do pisania tekstów może być zarówno nieetyczne, jak i prowadzić do zastępowania dziennikarzy w przyszłości maszynami co może być dla wszystkich bardzo niebezpieczne. – Świat wykreowany przez AI jest sztuczny i stawia przed nami nieracjonalne standardy – zauważyła dziennikarka z Warszawy. 

Obecni na warsztatach doszli do wniosku, że używanie sztucznej inteligencji do redagowania tekstów to ,,łatwy ,, ale zarazem ,, niebezpieczny,, sposób pisania, ponieważ  sztuczna inteligencja sama w sobie nie jest etyczna i jednocześnie wymaga ciągłej korekty. Ponadto jest na etapie ,,konkurowania,, z człowiekiem w wielu dziedzinach. – Dobry dziennikarz nie potrzebuje sztucznej inteligencji – mówili dziennikarze. 

.

.

 – Sporo stąd  mogłyśmy wywieźć w walizce swego doświadczenia – oceniła Aneta Malinowska. Uczestniczki zadawały pytania, dyskutując i dzieląc się własnymi doświadczeniami. 

– Dzień upłynął szybko i aktywnie, przyniósł wiele satysfakcji organizatorom i wiele nowych pomysłów oraz inspiracji na dalszą współpracę – podsumowała Anna Więckowska. 

.

.

Uczestniczki warsztatów przeprowadzonych przez redaktor Annę Druś mogły doskonalić swój warsztat, ale i wymienić się doświadczeniami na temat pracy dla portalu polonijnego. 

Korepondentki portalu Polacy we Włoszech, które dowiedziały się, skąd czerpać pomysły ciekawych tekstów, jakie informacje zbierać a jakie sobie darować, jak weryfikować źródła informacji; – Dowiedziałyśmy się dużo o tym, jak robić dziennikarstwo, które wymaga od siebie więcej i wychodzi poza schematy – powiediała Aleksandra Seghi, redaktor naczelna Polacy we Włoszech i organizatorka spotkania.  

Takie spotkania są dla nas bardzo ważne. Pozwalają na doskonalenie warsztatu, zapoznanie się z nowościami technologicznymi, ale stanowią też doskonały pretekst do spotkania i wymiany poglądów. Jeśli to tego dodać gościnność Konsula Barlacchi i kunszt kulinarny Aleksandry Seghi to wydarzenie nabiera dodatkowego kolorytu – podsumowała Ewa Trzcińska, jedna z uczestniczek eventu.

.

.

.

Projekt dla Polonii powstał z inicjatywy Instytutu Nowych Mediów w 2021 r. aby pomagać mediom polonijnym zapełniać ich strony ciekawymi materiałami dziennikarskimi. Patronem wydarzenia był Konsulat Honorowy RP we Florencji i Toskanii.

.

.

Tekst: Aneta Malinowska, Ewa Trzcińska, Anna Traczewska, Anna Dorota Więckowska, Aleksandra Seghi

Foto: Aleksandra Seghi i Anna Traczewska




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *