18 lipca upamiętniona została rocznica heroicznego zdobycia Ankony przez 2. Korpus Polski. Polska delegacja uczestniczyła w obchodach 80. jubileuszu wyzwolenia Ankony i regionu Marche, na zaproszenie władz miasta Ankony. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.30 przy Bramie św. Stefana, przez którą weszli do miasta żołnierze Pułku Ułanów Karpackich w 1944 roku.
.

.

.

.

.
Lech Parell, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypomniał jak bardzo istotnym było wyzwolenie Ankony i zdobycie portu. Podkreślił, że plan ataku gen. Andersa zaskoczył Niemców. Choć bitwa o Ankonę jest nazywana polską, to nie była prowadzona wyłącznie przez Polaków, gdyż walczyli tam również Włosi pod komendą gen. Andersa. Burmistrz Ankony Daniele Silvetti wyraził wdzięczność Polakom za odwagę i poświęcenie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w wyzwoleniu Ankony. Senator Kazimierz Michał Ujazdowski podkreślił, że Senat RP pamięta o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego, a wdzięczność ze strony mieszkańców Ankony i regionu Marche jest szczególnie zauważalna. Chargé d’affaires a.i. Agnieszka Hoppen-Klikowicz zaznaczyła, że włosko-polskie braterstwo broni, trwa do dzisiaj.
Podczas uroczystości Lech Parell odznaczył zasłużone osoby medalami, „Pro Bono Poloniae” otrzymała Cristina Gorajski, a medalami „Pro Patria” odznaczeni zostali burmistrz Ankony Daniele Silvetti, Valeria Vescovo, a także Roberta Alessandrini, Riccardo Borgognoni oraz płk Zbigniew Kołaczek. Następnie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową na Bramie św. Stefana oraz pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Pułku Ułanów Karpackich. W uroczystościach uczestniczyła m.in. Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini z Rzymu, wiceprezes ZPwW Elżbieta Grzyb z Turynu, przedstawiciele władz lokalnych, Polonii włoskiej oraz mieszkańcy regionu.
.

.

.

.
Po południu, o godzinie 17:45, na Stadionie Dorico miało miejsce otwarcie wystawy „Generał z nieludzkiej ziemi”, przedstawiającej historię generała Andersa i 2. Korpusu Polskiego. Dyrektor Towarzystwa Projektów Edukacyjnych, Paweł Zarzycki przywitał polskie i włoskie władze, kombatantów i polską dyplomację. Podziękował Polovers i Konsulatowi Honorowemu RP w Ankonie za pomoc w realizacji projektu jaki został sfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szczególny ukłon skierowany został do córki generała Andersa, Anny Marii za wsparcie inicjatywy, której celem jest przekazywanie prawdziwej historii młodemu pokoleniu. Podczas wydarzenia do rąk uczestników został udostępniony bezpłatny dwujęzyczny katalog wystawy, pełen wartościowych treści i fotografii.
Sami kombatanci z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli wystawę, docenili dwujęzyczną wersję. Przed bramą stadionu stała grupa rekonstrukcyjna ze swoim jeepem prezentując umundurowanie polskiego wojska tamtej epoki. Przy punkcie informacyjnym Wojska Włoskiego zainteresowani mogli uzyskać informacje na temat możliwości zawodowych w wojsku. Podczas Polovers Days można było nabyć broszki czerwone maki, wspierając Stowarzyszenie Polsko Włoskie Nowe w Marche. Dla miłośników słodkości przygotowano oryginalne polskie rogaliki z migdałowym nadzieniem, które w tych dniach dostępne były w wyselekcjonowanych barach i cukierniach Ankony.
O godzinie 18:30 odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Bydgoszczy, która przemaszerowała Aleją Zwycięstwa do pomnika Monumento ai Caduti na Passetto i wykonała międzynarodowy repertuar marszów wojskowych oraz tradycyjnych utworów polskich i włoskich.
.

.

.
Wieczór zakończył się muzycznym hołdem dla Polski na scenie Mole Vanvitelliana, gdzie w ramach Ancona Jazz Summer Festival 2024 wystąpili Silvia Manco z recitalem „Ella in heaven” oraz zespół O.N.E. Quartet. Inicjatywa zrealizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie.
Polovers Days były wyjątkową okazją do uczczenia historycznej przyjaźni między Włochami a Polską, przypominając o poświęceniu polskich żołnierzy podczas II wojny światowej poprzez oficjalne uroczystości i bogaty program kulturalny. Wszelkie informacje i aktualności dostępne są na stronie polovers.it oraz na profilach społecznościowych.
Korespondencja z Marche i foto: Anna Traczewska www.polovers,it