Mauer, która wygrała strzelanie z karabinka pneumatycznego na dystansie 10 metrów.
Sydney 2000
Letnie igrzyska olimpijskie w Sydney rozegrano w dniach 15 września – 1 października 2000 roku. Licząca 191 zawodników reprezentacja Polski przystąpiła do igrzysk zamykających XX wiek z umiarkowanym optymizmem. Zdobyła ostatecznie 14 medali. Zupełnym niepowodzeniem zakończył się występ faworyzowanych przedstawicieli sportów walki, z chorążym reprezentacji zapaśnikiem Andrzejem Wrońskim. Wyniki osiągnięte przez polskich sportowców w Sydney – 6 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe medale dały czternaste miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
Ateny 2004
Wielką indywidualnością liczącej 202 sportowców polskiej reprezentacji uczestniczącej w igrzyskach organizowanych w Atenach, była Otylia Jędrzejczak. Okazało się, że podopieczna trenera Pawła Słomińskiego była przygotowana fenomenalnie, gdyż aż trzy razy stawała na podium, w tym raz na najwyższym jego stopniu. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał po zwycięstwie na jej koronnym dystansie 200 m stylem motylkowym, a srebrne medale (jednego dnia, w ciągu godziny) zdobyła na 100 m stylem motylkowym oraz 400 m stylem dowolnym. Po złote medale sięgnęli ponadto wioślarze Robert Sycz i Tomasz Kucharski oraz lekkoatleta Robert Korzeniowski. Łącznie Polacy zdobyli 10 medali – 3 złote, 2 srebrne i 5 brązowych.
powodu trwającej pandemii odbyły się z rocznym opóźnieniem – w dniach 23 lipca – 8 sierpnia 2021 r. Reprezentacja Polski liczyła 211 osób i wypadła znacznie lepiej niż na kilku ostatnich. Zgodnie z propozycją MKOl, mającą dowodzić respektowania przez tę organizację dążeń do równouprawnienia płci, po raz pierwszy zgłoszono dwoje chorążych: startującą w kolarstwie górskim Maję Włoszczowską oraz pływaka Pawła Korzeniowskiego. Nasi sportowcy zdobyli ostatecznie 14 medali – 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych, co dało 17 miejsce w klasyfikacji medalowej. Było to jednak przede wszystkim zasługą doskonałej formy lekkoatletów, którzy uzyskali aż 9 medali, w tym wszystkie z najcenniejszego kruszcu. Sensację sprawił Dawid Tomala, wygrywając chód na 50 km.
Tekst Krzysztof Szujecki, polski historyk sportu, specjalizujący się w dziejach współczesnego ruchu sportowego. Autor książek, m.in. kilkutomowej „Historii Sportu w Polsce” ,”Encyklopedia igrzysk olimpijskich” czy „Życie sportowe w PRL”.
- Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2024 r.
*Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Źródło DlaPolonii.pl