Międzynarodowy Dzień Ziemi 2024. Znaczenie, tradycja i obchody.

Dzień Ziemi (Earth Day), mianowany Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi to największe ekologiczne święto świata, które obchodzone jest 22 kwietnia w 192 krajach i stanowi ważną okazję do refleksji nad znaczeniem ochrony środowiska i promowania konkretnych działań mających na celu ochronę naszej planety.

.

Foto Pixabay

.

Pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 z inicjatywy amerykańskiego senatora Gaylora Nelsona, a bezpośrednim czynnikiem do jego ustanowienia była katastrofa ekologiczna na olbrzymią skalę. W styczniu 1969 roku u wybrzeży Stanów Zjednoczonych doszło do katastrofy ekologicznej, której przyczyną było uszkodzenie platformy wiertniczej. Na skutek tego wydarzenia z uszkodzonej platformy wiertniczej do oceanu wyciekło kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci zwierząt morskich i skażenia środowiska na wiele lat. Ta tragedia stała się bodźcem dla zmian i walką z postępującymi zmianami klimatu oraz ochrony naturalnych zasobów. 

Na przestrzeni lat obchody Dnia Ziemi stały się wydarzeniem o zasięgu globalnym, w którym co roku biorą udział miliony ludzi na całym świecie.   Hasło na Dzień Ziemi 2024 to – PLANET vs. PLASTICS  –  które zwraca uwagę na konieczność ograniczenia produkcji i wykorzystywania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety, zmniejszenia ich produkcji o 60% do 2040 r. Obecnie rocznie na świecie produkuje się już ponad 450 milionów ton plastiku, gdy w 1950 r. produkcja wynosiła mniej niż 2 mln ton.

.

Foto Pixabay

.

Niestety w skali światowej tylko {9%} jest poddawane recyklingowi a pozostała część czyli aż {50%} trafia na wysypiska śmieci, część plastiku {19%} trafia do odzysku energii przez spalanie, a reszta przez złe zarządzanie odpadami {21%}, zwykle trafia do rzek, mórz i oceanów lub do środowisk naturalnego. Musimy zmienić sposób zarządzania odpadami, ponieważ sytuacja będzie się tylko pogarszać. Zmiana podejścia oraz szukanie nowych rozwiązań są nieuniknione a każdy z nas może przyczynić się do rozwiązania tego problemu, wybierając produkty z recyklingu, unikając jednorazowych opakowań i segregując odpady.   Tworzywa sztuczne stanowią zagrożenie dla ludzkości i wszystkich żywych stworzeń a w szczególności zakłócają równowagę życia na Ziemi, w związku z tym należy jak najwięcej inwestować w innowacyjne technologie i materiały, aby móc konstruować świat wolny od plastiku, wycofując z obiegu wszystkie jednorazowe tworzywa sztuczne oraz poprzez wprowadzenia zakazu ich produkcji.    

Obchody Dnia Ziemi przypominają o wielkim znaczeniu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, zachęcając do zjednoczenia się i podjęcia działań na rzecz zdrowszej planety,podniesieniu świadomości społecznej na temat problemów środowiskowych, takich jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, utrata różnorodności biologicznej i wylesianie. Co więcej, przyczynia się do promowania konkretnych działań na poziomie społecznościowym, rządowym i indywidualnym, aby stawić czoła wyzwaniom środowiskowym. Tego dnia, na całym świecie  organizowane są różnorodne  wydarzenia, konferencje i manifestacje mające na celu edukację, promowanie proekologicznych postaw, inspirowanie do działania  aby zwiększyć świadomość wszystkich ludzi na temat przyszłości planety, na której żyjemy.

.

Foto Pixabay

.

We Włoszech obchody Dnia Ziemi zyskały w ostatnich latach coraz większe znaczenie, a w różnych miastach organizowane są wydarzenia i inicjatywy promowane przez instytucje, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Jakim jest np. Ziemska Wioska w Villa Borghese w Rzymie, zainaugurowana w 2016 roku przez papieża Franciszka, która stanowi ważny punkt odniesienia dla oficjalnych obchodów Dnia Ziemi we Włoszech.

Czas na ratowanie Ziemi ucieka  (co potwierdzają naukowcy na całym świecie) i dziś bardziej niż kiedykolwiek musimy przemyśleć swoje działania, zaczynając od tych codziennych, które często uważamy za oczywiste. Nasza planeta musi stawić czoła rosnącym zagrożeniom związanym z ludzkim zachowaniem, których przerażające konsekwencje są widoczne dla wszystkich. Zaczynając od świadomości, że nie istnieje Planeta B i właśnie z tą ekscytacją możemy zacząć działać konkretnie i powinniśmy na nowo zacząć dbać o naszą kochaną Ziemię.

Tekst Anna Dorota Więckowska 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *