Linie lotnicze Kenya Airways (KQ) są pierwszą linią lotniczą, która wykorzystuje podczas lotów długodystansowych paliwo SAF (Sustainable Aviation Fuel ) dostarczane przez Eni. KQ weźmie również udział w inicjatywie SkyTeam Sustainable Flight Challenge ( TSFC ) i w przyjacielskim wyzwaniu pomiędzy firmami ugrupowania Sky Team.
25 maja z międzynarodowego lotniska „Jomo Kenyatta” w Nairobi wystartował w kierunku Amsterdam „Schiphol”, samolot Boeing 787-800 (B 787-8) to pierwszy lot z kontynentu afrykańskiego do Europy zasilany biopaliwem lotniczym Eni Biojet produkowanym w rafinerii w Livorno w drodze destylacji biokomponentów wytwarzanych w biorafinerii Gela z tradycyjnym paliwem do silników odrzutowych.
„ Współpraca z Eni Sustainable Mobility przy pierwszym locie z SAF ” – jak powiedział Allan Kilavuka, dyrektor generalny Kenya Airways – „stawia nas na ścieżce przetestowania wykorzystania zrównoważonego paliwa lotniczego w Afryce. Dane i informacje wygenerowane podczas lotu pilotażowego będą cenne dla decyzji politycznych, ram regulacyjnych i najlepszych praktyk branżowych związanych z SAF. To ważny kamień milowy dla Kenya Airways i szerszego afrykańskiego sektora lotniczego ”.
Eni Biojet zawiera w 100% składnik biogenny i nadaje się do stosowania w mieszaninach z konwencjonalnym strumieniem (JetA1) do 50%.
KQ współpracuje z Eni na drodze do wykorzystania zrównoważonego paliwa lotniczego w swoich lotach poza granicami kraju: lot Nairobi–Amsterdam obsługiwany przez SAF pozwala KQ uzyskać przewagę konkurencyjną na kontynencie.
.

.
„Dostawa Eni Biojet na lotnisko w Nairobi to ważny krok dla Eni Sustainable Mobility, ponieważ potwierdza, w jaki sposób firma może wspierać, nawet na arenie międzynarodowej, linie lotnicze takie jak Kenya Airways w ich drodze do dekarbonizacji” – deklaruje Stefano Ballista, dyrektor generalny Eni Sustainable Mobility.
W przypadku wszystkich lotów rozpoczynających się z europejskich portów lotniczych od 2025 r. będzie obowiązkowy limit SAF który jest bardziej czystym odpowiednikiem konwencjonalnego paliwa lotniczego. Dlatego KQ pracuje nad wykorzystaniem obecnej dyfuzji zrównoważonych paliw lotniczych, zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez Unię Europejską w rozporządzeniu ReFuelEU Aviation, które ustanawia cele polegające na mieszaniu w coraz większych ilościach paliw tradycyjnych z paliwami bardziej zrównoważonymi.
Eni sprzedaje także paliwo dla sektora lotniczego zawierające 20% składnika biogennego JetA1+Eni Biojet, na którego dostawy ma podpisane umowy z krajowymi i międzynarodowymi liniami lotniczymi, a także z lotniskami i operatorami z branży logistycznej. Od 2024 roku biorafinerie w Wenecji i Gela rozpoczną produkcję Eni Biojet, zaczynając od surowców odnawialnych, która osiągnie ponad 200 tys. ton/rocznie.
Cel ten wymaga znacznych dostaw surowców, dla których Eni rozwija zarówno łańcuch dostaw w Kenii w zakresie zbiórki UCO (zużytych olejów kuchennych) po współpracę z firmami i operatorami w sektorze spożywczym, jak i przyczynianie się do zarządzania odpadami żywnościowymi w gospodarce o obiegu zamkniętym nie tylko w Kenii ale również w innych krajach Afryki.
Rownież Biopaliwa i biochemikalia wytwarzane z odpadów rolniczych odgrywają istotną rolę, oferując możliwość znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ale aby umożliwić ich wykorzystanie na szeroką skalę musimy działać i troszczyć się by zapewnić ich produkcję i dostępność w skali przemysłowej.
Eni Sustainable Mobility i linie lotnicze Kenya Airways pracują nad szerszą umową dotyczącą długoterminowej współpracy.
Zrównoważone paliwa lotnicze mają do odegrania znaczącą rolę w dekarbonizacji sektora, ale ich udział w lotnictwie UE jest obecnie znikomy. Jedynym słowem SAF to droga do gospodarki niskoemisyjnej w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, czy nawet osiągnięcie neutralności węglowej oraz zmniejszyć ślad węglowy do zera netto.
Tekst: Anna Dorota Więckowska