Czy kiedykolwiek doświadczyłeś dreszczyku emocji podczas chodzenia po tybetańskim moście? We Włoszech jest ich kilka. Ale przede wszystkim to tutaj można skorzystać z okazji przejścia przez najdłuższy most tybetański na świecie i najwyższy most tybetański w Europie.
Most tybetański ma w rzeczywistości bardzo starożytne pochodzenie, ponieważ elementarne mosty złożone z prostych belek lub konstrukcji zawieszonych na liniach można było znaleźć już w czasach prymitywnych. Ale pierwsza generacja mostów wiszących to prymitywne mosty wykonane z lin lub żelaznych łańcuchów, które znajdziemy w Chinach dokładnie w Tybecie i w rejonie Himalajów.
Najdłuższy most tybetański na świecie znajduje się w Castelsaraceno, małej wiosce w Bazylikacie. Zawieszony jest nad strumieniem Racanello, ma długość 586 metrów, a wysokość 80 metrów od ziemi i ponad 1100 podkładów, po których można chodzić. Łączy Park Narodowy Pollino i Lucano-Val d’Agri Lagonegrese. Jest to ekstremalne i wyjątkowe doświadczenie, którym mogą cieszyć się nie tylko osoby dorosłe ale również i dzieci. Most jest zainstalowany między górą Castelveglia i masywem Raparo. Otworzono go 31 lipca 2021 r., od razu stał się atrakcją turystyczną i co rok przyciąga wielu turystów. Jeśli weźmie się pod uwagę najwyższy most tybetański na świecie rekordem okazuje się most Dossena w Val Brembana w prowincji Bergamo. Nazywany również „ Ponte nel Sole ”. Ma długość 505 metrów, maksymalną wysokość 120 metrów i ponad 1200 stopni. Można stąd podziwiać zapierający dech w piersiach widok na krajobrazy Prealp Orobickich ze szczytami gór Grigna, Gioco i Alben oraz dnem doliny San Pellegrino. Most składa się z siedmiu stalowych lin, z których dwie służą do podtrzymywania stopni rozmieszczonych w przestrzeni, dwie do poręczy i trzy jako liny zabezpieczające. Dostęp jest również dozwolony dla dzieci od 12-go roku życia.
Natomiast najwyższy most tybetański w Europie bez bocznych lin stabilizujących znajduje się w Valtellinie i nazywa się „Ponte nel Cielo”, ma 140 metry wysokości i 234 metrów długości. Na konstrukcji o szerokości nieco ponad jednego metra, zdolnej do pochłaniania zarówno ciężaru pieszych, jak i wiatru, można objąć szczyty Alp Retyckich, dolinę Tartano, tama Colombera, a nawet jezioro Como. Niedaleko Rzymu a dokładnie w Val Fondillo w Parku Narodowym Abruzzo ( dwie godziny jazdy od Rzymu) można przejść przez most tybetański otoczony przepiękna naturą i zanurzyć się w otaczającą go zielenią. Nawet jeśli most nie jest tak wysoki jak inne we Włoszech jest naprawdę warty zobaczenia. W 2017 roku Val Fondillo zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz ze starożytnymi bukowymi lasami parków narodowych Abruzji, Lacjum i Molise.
Tybetański most znajduje się 30 minut spacerem od początku głównej ścieżki biegnącej wzdłuż strumienia Fondillo .
Val Fondillo to jedno z najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym, położone na wysokości od 1084 do 1960 m npm. Podczas wycieczki napotkasz lasy, łąki, dzikie zwierzęta i świeżą wodę do picia (po drodze można spotkać małe źródła). Są organizowane piesze wycieczki po parku z przewodnikiem, na rowerze, strzelanie z łuku oraz wizyta w Muzeum Leśnym.
W parku odbywają się imprezy kulturalne i warsztaty dla dzieci. Wśród najciekawszych punktów znajduje się źródło Tornareccia , schronienie bandytów, jaskinia wróżek, przejście niedźwiedzia i Monte Amaro .
Jak we wszystkich wycieczkach na łonie natury, ważny jest odpowiedni ubiór i buty trekkingowe.
Dla poszukiwaczy mocnych wrażeń, kochających przyrodę i zwierzęta ale także dla entuzjastów trekkingu i górskich wędrówek przejście przez tybetański most oznacza zanurzenie się w dziewiczej przyrodzie terytorium, zawieszonego między niebem a ziemią, otoczonego czarującymi lasami i imponującymi ścianami skalnymi. Naprawdę warto zobaczyć.
Tekst Anna Dorota Więckowska