Stowarzyszenie “Apolonia” od wielu lat przyczynia się do umacniania ducha przyjaźni pomiędzy Polską i Włochami. Zajmuje się pozytywnym propagowaniem wizerunku Polski, języka i kultury polskiej w środowisku lokalnym, w regionie Molise oraz wspieraniem nauki języka polskiego wśród dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego. Stowarzyszenie organizuje liczne warsztaty, spotkania, koncerty, wycieczki dydaktyczne, nie tylko dla członków, również i dla mieszkańców Termoli i okolic.
Z ziemi włoskiej do polskiej. Historia polskiego hymnu. Przyjaźń pomiędzy narodami to kolejne wydarzenie z cyklu #PolishHaritagDays, zrodziło się ze zbiegu wydarzeń. Rok 2022 został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Józefa Wybickiego, autora hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”, natomiast rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej, wybitnej polskiej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Ważnym patronatem tych obchodów należy, podkreślić jest Konsulat RP przy Ambasadzie w Rzymie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i Urząd Miasta Termoli. Obchody rocznicowe okazały się wyjątkową i wspaniałą okazją do przypomnienia historii Europy opartej na wspólnych ideałach.
Misją Apolonia jest przyczynianie się do podnoszenia jakości oferty kulturalnej, w szczególności poprzez projekty łączące historię, sztukę i przyjaźń. Ten międzynarodowy projekt sprowadza do Termoli artystów bardzo młodych, ale już uznanych w Polsce. Niezwykła okazja do porównania między kulturami i narodami zrodzona ze wzorowej współpracy pomiędzy lokalnymi stowarzyszeniami, takimi jak #Settimopiano_ALIA #Molisewow.
W klubie kulturalno-artystycznym “Danzika” przy via Polonia w Termoli odbyło się spotkanie z młodymi artystami polskimi, którzy przybyli na uroczystości rocznicowe z Gdańska.
.

Piątka artystów, przynosi pięć różnych projektów, ale zjednoczonych miłością do krajobrazu rozumianego jako relacja między jednostką, społeczeństwem i środowiskiem.
.

.
Dla tego ekspozycja jest kolejnym sposobem na pokazanie, w jaki sposób sztuka może współdziałać z projektem w szerszym znaczeniu. Z tej okazji zaproponowaliśmy wystawę malarzy, artystów z Gdańska, która będzie dostępna dla mieszkańców Termoli, turystów i gości do końca czerwca. Dlaczego właśnie Gdańsk? Od wieków to wspaniałe miasto nazywane Wolnym. Duch wolności słowa i myśli prowadzi nas znad Bałtyku prosto do naszego adriatyckiego miasta, Termoli. To nie przypadek, że temat wystawy i spotkania został wybrany przez samych artystów „FALE”. Fale z ich mocą komunikowania się, przenoszenia daleko, łączenia i wywoływania tysiąca myśli.
.

.

.

.
Historia, krajobrazy, kultura, szacunek, współdzielenie, respekt to klucz i priorytet naszego spotkania.
Artyści z Gdańska mieli okazję poznać Liceum Artystyczne Liceo Artistico Statale B. Jacovitti z bogatą ofertą warsztatową i dydaktyczną. Delegację przywitał i oprowadził dyrektor szkoły, Michele Caraffa.
Wystawa otworzyła swoje uroczyści w eleganckich przestrzeniach Casa Museo Stephanus (Plac Katedralny), w których zagościły wyjątkowe banery z opisami i wzmiankami historycznymi w języku włoskim.
.

.

.

.
.
Ważna i niezwykle inspirująca wystawa poświęcona powstaniu hymnu polskiego. Spotkanie prowadzone przez Dagmarę Sobolewską i Michele Porsia przedstawiało losy, historię łączącą oba narody, wolność i kulturę w Polsce i we Włoszech.
.

.
Kolejny dzień przyniósł powiew poezji. Cudowny wieczór poezji, poświęcony polskiej poetce, noblistce Wisławie Szymborskiej z okazji 100. rocznicy urodzin. W kameralnym gronie zostały odczytane wybrane wiersze przez miłośniczki poezji Wisławy Szymborskiej. Wiersze zostały recytowane w dwóch językach, polskim i włoskim, przez co nadały wyjątkowy wymiar spotkaniu.
.

.

.

.
Zaangażowanie Polek z miasteczka Guardialfiera, rodzin polsko-włoskich oraz przyjaciół, nauczycieli włoskich oraz miłośników polskiej kultury nadało wyjątkowy charakter wspólnemu przedsięwzięciu.
Tradycyjne wypieki polskie, przygotowane przez członków Apolonia dodały zapachu, ukazując jednocześnie gościnność polską.
.

.

.
———————————————————————————————————————
Kilka informacji o zaproszonych gościach z Gdańska, którzy rozwinęli temat fal na bardzo różne sposoby, ale zjednoczeni przez ruch, który z przeszłości, z historii prowadzi odwiedzającego ku wymiarowi przyszłości.
Rafał Fedusio lubi eksperymentować, łącząc narzędzia analogowe i cyfrowe. W jego grafikach krzywe i kolory tworzą środowiska, w których oko może się zgubić. Po ukończeniu studiów na kierunku Grafiki i Zarządzania w Gdańsku, rozpoczął karierę akademicką i zawodową.
Obecnie jest asystentem w Pracowni Projektowania Graficznego prowadzonej przez profesora Sławomira Witkowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od wielu lat projektuje systemy identyfikacji wizualnej, znaki graficzne, plakaty, kampanie reklamowe, kreatywne koncepcje tworzenia i rozwoju marki. Ma ponad trzynastoletnie doświadczenie w prowadzeniu własnego studia i pracował w największych biurach projektowych i agencjach kreatywnych jako projektant i dyrektor artystyczny. Ponadto szkolił się w Projekttriangle Design Studio w Stuttgarcie oraz w Accademia di Fine Arts w Wenecji.
Dominika Gołębiewska czerpała inspirację ze złożonego krajobrazu Zatoki Gdańskiej: miejsca, które rozwija się dzięki napięciu między portem a pięknymi, naturalnymi krajobrazami.
W pracach pojawiają się cechy autobiograficzne: rodzina artystki składa się z marynarzy lub ludzi pracujących w porcie. Gołębiewska stwierdza: „tak jak dziś kształtujemy region gdański, fale wód Zatoki Gdańskiej ukształtowały moje drzewo genealogiczne i jego korzenie. Cykl prac w ramach wystawy „Fale” jest moim hołdem dla dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego polskich wybrzeży, dla dzielnych ludzi i długiej historii tych terenów”.
Dominika jest architektem krajobrazu i planistą przestrzennym, projektantką interdyscyplinarną i artystką.Obecnie wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2018 roku obroniła doktorat na temat ochrony i planowania środowiska. Aktywistka społeczna, koordynatorka i uczestniczka licznych krajowych i międzynarodowych projektów i grantów związanych z ochroną dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, m.in. związanych z ochroną dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, takich jak Le Notre Landscape Forum czy Learning Landscapes.
Magdalena Pela prezentuje plażowiczów, tryptyk sitodruków na papierze. Wczasowicze na gdańskich plażach (w Brzeźnie, na Stogach, w Sopocie) nie są przedstawieni indywidualnie, ale
jako masa: w procesie odejmowania i upraszczania stają się znakiem, organicznym śladem, wzorem. Pozorna prostota gęsta od estetycznych, ale i etycznych znaczeń. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych. Jest laureatką licznych nagród i stypendystą, w tym Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.
Agata Przyżycka po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku obroniła doktorat na macierzystej uczelni. Obecnie pracuje jako asystentka na Wydziale Malarstwa. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Kravitz Contemporary w Londynie, Gess Kunstmanagment w Düsseldorfie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Jej obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Finalistka konkursów i festiwali malarskich oraz laureatka licznych nagród i wyróżnień – m.in. na IV Przeglądzie Twórczości Młodych (Wrocław 2016), II Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego (Gdańsk 2015) czy Ale Sztuka! (Kraków 2015 / Gdańsk 2016). Swoimi fotograficznymi kolażami tworzy mentalne i cielesne obrazy.
Anna Reinert jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, w tym malarstwem site-specific i ilustracją prasową. W swojej pracy bada relacje między malarstwem a architekturą oraz relacje między miastem a użytkownikami. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych. W cyklu Fale bólu, wyspa samotności Anna Reinert opowiada o trudnej przeszłości i teraźniejszość Wyspy Portowej poprzez historie kobiet. Ten obszar Gdańska, ściśle związany z morzem, jest dziś fizycznie odcięty od centrum miasta. A Wykluczeniu fizycznemu towarzyszy wykluczenie społeczne i kulturowe jego mieszkańców.
Czerpiąc inspirację z krajobrazów, artyści, używając różnych technik artystycznych, stworzyli od figuracji po abstrakcję. Wystawa zabiera publiczność w wyimaginowaną podróż przez różne interpretacje dziedzictwa naturalnego, kulturowego i społecznego.
Pomysł sprowadzenia pięciu młodych polskich artystów do Termoli miał wzbogacić propozycję wymiany pomiędzy zaprzyjaźnionymi państwami, jakim jest Polska i Włochy.
Zapraszamy do Termoli, wystawa potrwa do końca czerwca br.
Zdjęcia oraz tekst od Dagmary Sobolewskiej