Powszechna digitalizacja i cyfryzacja spowodowała znaczny wzrost konkurencji i zaowocowała popytem na usługi specjalistów, którzy wiedzą, jak zatrzymać klienta na stronie internetowej. Nic więc dziwnego, że wiele osób myśli o pracy na stanowisku UX specjalisty. Czym zajmuje się specjalista user experience? Sprawdź i zobacz, czy to zawód dla Ciebie.

Czym zajmuje się specjalista UX?
UX, czyli user experience, oznacza po prostu wrażenia użytkownika w sieci. Nietrudno się zatem domyślić, że specjalista UX musi wczuć się w rolę użytkownika i zaprojektować produkt cyfrowy, aby był on wygodny i atrakcyjny dla osób, które będą z niego korzystały.
Nie jest to proste, gdyż w dziedzinie technologii cyfrowej, niezwykle łatwo jest porzucić jeden produkt i zacząć korzystać z innego, bardziej atrakcyjnego. Dlatego też twórcy rozwiązań cyfrowych poświęcają dużo czasu na projektowanie, testowanie i analizowanie przydatności poszczególnych aplikacji, programów i stron internetowych.
Specjalista UX odpowiada za doświadczenia odbiorcy, a jego celem jest stworzenie produktu o wysokim standardzie funkcjonalności i użyteczności, by zwiększyć satysfakcję klienta. Bierze on udział przy projektowaniu produktu od podstaw, a jego zadaniem jest stworzenie rozwiązania atrakcyjnego, intuicyjnego i łatwego w obsłudze. Jego praca składa się z projektowania i analizowania, czyli z tworzenia struktury i wyglądu produktu oraz badania doświadczeń użytkownika.
Niezwykle istotne są testy, które pozwalają ocenić, czy rozwiązanie spełni oczekiwania odbiorcy. Dlatego też przygotowanie każdego projektu poprzedzone jest badaniem pod kątem ulepszenia i dostosowania produktu do wymagań grupy docelowej. Rola specjalisty UX jest zatem kluczowa, gdyż to od niego zależy, czy stworzony produkt wpasuje się w gusta i będzie dostosowany do potrzeb klientów.
Jak zostać specjalistą UX – szkolenie i kurs UX
Zastanawiasz się, czy specjalista UX to zajęcie dla Ciebie? Jakie cechy i umiejętności będą Ci potrzebne? Skąd wziąć wiedzę niezbędną do rozpoczęcia pracy? Na tym stanowisku odnajdą się osoby, które interesują się zarówno technologią, jak i socjologią czy psychologią. U idealnego kandydata bardzo ważne są takie cechy jak:
- komunikatywność,
- empatia,
- analityczne myślenie,
- zmysł estetyczny.
Chciałbyś skorzystać z możliwości rozwoju zawodowego, jakie daje stanowisko specjalisty UX? Nie wiesz jednak, skąd wziąć niezbędną wiedzę, aby móc rozpocząć pracę w branży UX? Jednym z najlepszych sposobów na zdobycie kompletnej wiedzy oraz praktyki z zakresu user experience, jest szkolenie UX organizowane przez specjalistów. Kurs UX przeznaczony jest zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych.
Szkolenie UX to doskonały sposób, aby w bardzo krótkim czasie zdobyć szerokie kompetencje, które będzie można wykorzystać w działalności związanej z branżą IT. Kurs UX to najlepsza okazja, by nauczyć się obsługi podstawowych narzędzi i poznać najważniejsze pojęcia wykorzystywane w pracy specjalisty UX.
Kursanci poznają również sposoby planowania, implementacji i koordynacji narzędzi, a także pomiaru wpływu UX na wyniki finansowe i brandingowe. Kurs UX kończy się egzaminem i odebraniem certyfikatu, który otworzy drogę kariery w firmach zajmujących się projektowaniem i budowaniem nowoczesnego oprogramowania.
W jakich branżach pracę znajdzie UX specjalista?
Specjalista UX zajmujący się projektowaniem doświadczeń użytkownika może liczyć na zatrudnienie przede wszystkim w firmach z obszaru:
- nowych technologii,
- e-commerce,
- marketingu i reklamy,
- mediów,
- bankowości,
- ubezpieczeń.
Potencjał rozwoju branży UX jest praktycznie nieograniczony, tak samo, jak potencjał internetu. Doświadczenie użytkownika dotyczy nie tylko stron internetowych, ale również aplikacji, narzędzi z zakresu wirtualnej rzeczywistości i dziedzin, które dzięki technologii mają przed sobą ogromne perspektywy rozwoju. Daje to pewność, że w przyszłości na pewno nie zabraknie atrakcyjnych ofert pracy dla specjalistów UX. Tym bardziej warto postawić na rozwój i zdecydować się na szkolenie lub kurs UX.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z uxupgrade.pl |