Podajemy wyniki konkursu online pt. Polonijny nauczyciel we Włoszech w okresie pandemii.
Jury, będąc pod wrażeniem przysłanych prac, jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu pięciu równorzędnych nagród Polonijnego nauczyciela we Włoszech w okresie pandemii 2021. Jurorzy docenili ogrom włożonej pracy, pasję, zaangażowanie, profesjonalizm i nowatorskie podejście do tematu. Nagrodzone projekty podejmują rozmaite tematyki i są przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Uzasadnienie nagród. Lista laureatek według porządku alfabetycznego:
Pani Joanna Kawula ze Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie otrzymuje nagrodę Polonijny nauczyciel we Włoszech w okresie pandemii 2021 za obrazowy i wielozadaniowy plan dydaktyczny oraz praktyczne utrwalanie wiedzy poprzez gry i zabawy a także wspaniałe podejście do uczniów, pełne miłości i zrozumienia.

Joanna Kawula – Nauczyciel języka polskiego, historii i wiedzy o Polsce. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz studia podyplomowe z historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zanim przeprowadziła się do Włoch, pracowała kilkanaście lat jako polonista i nauczyciel historii w szkole podstawowej, wielokrotnie była członkiem Komisji Rejonowej Małopolskiego Konkursu Humanistycznego.
Od 7 lat pracuje w Szkole Polskiej przy Ambasadzie w Rzymie. Zarówno swoim podopiecznym, jak i synowi stara się zaszczepić przekonanie o bogactwie, jakie daje bycie dwujęzycznym i dwukulturowym. W swojej pracy nie tylko stara się przybliżyć uczniom Polskę poprzez nauczanie języka, historii, kultury, ale również dokłada wszelkich starań, by nauka była dla nich kształcącą przygodą, by zdobywali wiedzę i poszerzali ją poprzez działanie. Stwarza warunki ku temu, by młodzi ludzie mogli rozwijać swoją kreatywność, rozpoznawać swoje możliwości i talenty.
Jej pasją jest film oraz teatr i stara się zarazić nimi swoich uczniów. Przygotowane wraz z podopiecznymi i wyreżyserowane przez nią filmy były nagradzane w liczących się konkursach, np. w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez Wspólnotę Polską: Śladami Polaków w… czy w konkursie zorganizowanym przez włoskie ministerstwo edukacji: I giovani ricordano la Shoah. Obszerne fragmenty jednego z filmów, pt. Essere nel non essere. L’arte nei campi di concentramento zostały wykorzystane w reportażu wyemitowanym przez Rai Scuola. Sukcesy uczniów- te powszednie i te niecodzienne, konkursowe stanowią dla niej najsilniejszą motywację do pracy.
Pani Alina Dorota Mazańska ze Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie oraz Szkoły Podstawowej przy Ambasadzie RP w Rzymie z siedzibą w Ostii otrzymuje nagrodę Polonijny nauczyciel we Włoszech w okresie pandemii 2021 za profesjonalną i szczegółową prezentację dotyczącą trudnej tematyki średniowiecza, która została przedstawiona w sposób dostępny i obrazowy. Nauczyciel przekazał wiedzę w sposób arcyciekawy i co najważniejsze, zachęcający do jej pogłębiania.

Alina Dorota Mazańska – Urodziałm się 07/08/1980. W 2006 roku ukończyłam Uniwersytet Wrocławski na kierunku Historia ze specjalnością nauczycielską oraz archiwalną. W międzyczasie byłam na Erazmusie we Włoszech, spędzałam tam rok nauki. Erazmusowski pobyt we Włoszech przesądziła o mojej przyszłości. Po obronie pracy magisterskiej powróciłam na stałe do tego kraju. Wkrótce potem zostałam mamą dwójki dzieci, i wtedy to zaczęłam poszukiwać Polskości. Mieszkając w Rzymie znalazłam sobotnie polskie przedszkole dla moich dzieci. To było cudowne. Spotykałam polskie mamy, a moje dzieci wreszcie mogły „bawić się po polsku”. W taki oto sposób odkryłam, że istnieje Szkoła Polska, a moje dzieci stały się dwujęzyczne.
Od 2014 roku jestem nauczycielem wiedzy o Polsce w Szkole Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie oraz w Szkole Podstawowej przy Ambasadzie RP w Rzymie z siedzibą w Ostii. Uczestniczyłam w wielu projektach realizowanych przez szkołę i często przygotowuję uczniów do konkursów lokalnych, polonijnych oraz organizowanych przez ORPEG. Współpracuję ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie. W tym roku w ramach realizowanego projektu-strona web dla młodzieży i o młodzieży polonijnej- jestem jej koordynatorem. Strona nazywa się www.poloniatomy.pl.
Praca w polskiej szkole daje mi dużo satysfakcji, a dzięki moim dzieciom cały czas uczę się ich “dwujęzycznych problemów”. To ułatwia mi pracę z moimi uczniami. Gdy patrzę na moich licealistów mówiących i piszących pięknie po polsku to marzy mi się, aby moje dzieci osiągnęły kiedyś taki poziom.
Praca nauczyciela to ciągłe zdobywanie doświadczenia oraz ciągłe dokształcanie się w celu lepszego przyswajania przez uczniów wiedzy oraz umiejętności. Ostatnie czasy walki ze światową pandemią sprawiły, że nauczyciel musiał dostosować nauczanie do nowych realiów. Musieliśmy przejść z nauczania stacjonarnego na nauczanie online. Aby, nauczać online potrzebowaliśmy przyswoić innych umiejętności i dostosować zajęcia do spotkania przed PC. Początkowo nie było to łatwe. Bardzo brakowało nam fizycznej obecności uczniów. Jednak z czasem wszyscy do tego przywykliśmy. Nie straciliśmy jednak nadziei, że to szybko minie. Zajęcia online mimo wszystko stały się spotkaniami aktywnymi i kreacyjnymi. Po roku wróciliśmy częściowo do nauczania stacjonarnego. Mimo, że wszyscy nosimy maseczki to błyszczących z radości oczów uczniów, nikt nie jest w stanie nam odebrać.
Pani Dagmara Sobolewska ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. Marii Montessorii przy Stowarzyszeniu Apolonia w Termoli otrzymuje nagrodę Polonijny nauczyciel we Włoszech w okresie pandemii 2021 za oryginalną, ciekawą merytorycznie lekcje odwołującą się do aktualności, która skłania uczniów do refleksji na temat pandemii Covid – 19. Wplatając tematykę poezji i piosenki polskiej oraz włoskiej udało się zainspirować uczniów do samodzielnych przemyśleń i wykorzystać ich potencjał dwujęzyczności.

Dagmara Sobolewska – z zawodu jestem nauczycielką, pedagogiem oraz glottodydaktykiem i lektorem języka polskiego jako obcego. Studia zakończyłam przy IBL Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Jestem pomysłodawczynią, założycielką oraz prezesem Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego „Apolonia” w malowniczej miejscowości Termoli nad samym Adriatykiem we Włoszech. Pochodzę jednak z Pomorza, wychowałam się nad Bałtykiem, gdzie szum morza, dzikie plaże i krzyk mew był i jest dla mnie unikalny. Mój spokój, optymizm i pozytywne nastawienie czerpię właśnie z przyrody. Jestem miłośniczką ekologii, osobą szczęśliwą i bogatą, a moje bogactwo to nic innego jak podwójna kultura, dwie ojczyzny, a przede wszystkim rodzina polsko-włoska. Mieszkam w Termoli od prawie 30 lat i pomimo minionych tylu lat życia na obczyźnie, moja tęsknota i miłość do Polski jest tak samo żywa. Dzięki tej silnej przynależności i tożsamości powstała Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. Marii Montessori przy „Apolonii”(www.scuolapolacca.it), której jestem kierownikiem. Placówka została stworzona z myślą o młodej Polonii włoskiej. Jako entuzjastka i pedagog promuję naukę języka polskiego, kulturę, obyczaje i tradycje Polski. Dla mnie każde dziecko polskie bądź pochodzenia polskiego jest na przysłowiową „wagę złota”. Od lat w sposób naturalny i spontaniczny promuję pozytywny wizerunek Polski w środowisku lokalnym. Nasze przysłowie polskie brzmi: „jak cię widzą tak cię piszą” i dlatego też jestem sobą, Polką na obczyźnie, która z dumą i oddaniem krzewi swoje korzenie. Mówię o sobie „niepokorna, optymistka i stanowcza, dążąca do realizacji swoich celów”. Marzę o szkole i szkołach, bazujących na empatii, zrozumieniu oraz szacunku do indywidualności, kreatywności uczniów oraz wydobywaniu w nich ich naturalnych predyspozycji i zdolności.
Moje ogromne marzenie to takie, aby żaden uczeń na świecie nie był kwalifikowany poprzez ocenę cyfrową. Jest tyle innych metod, by ocenić pracę i zaangażowanie ucznia.
W życiu prywatnym jestem szczęśliwą mamą dwóch dziewczyn -Kini i Zosi, które wraz z mężem Lino są moimi najwierniejszymi, szczerymi zwolennikami.
Pani Iwona Stachera ze Szkoły Polskiej im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii otrzymuje nagrodę Polonijny nauczyciel we Włoszech w okresie pandemii 2021 za ogrom pracy i zaangażowanie w rozpowszechnianiu wiedzy o Polsce, polskiej kultury, historii i języka. Lekcja posłużyła do wzbudzenia szerszych refleksji dotyczących patriotyzmu młodych ludzi, którzy mieszkając we Włoszech czują się związani z krajem przodków.

Iwona Stachera – Jestem absolwentką UMCS w Lublinie, Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i Wyższej Szkoły Nauk Pedagogicznych w Warszawie. Ze Szkołą Polską im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii jestem związana od 2016 jako nauczycielka, a od 2020 jako Kierownik placówki. Mam to ogromne szczęście w życiu ze praca jest również moja pasją wiec niesie to za sobą duże pokłady zaangażowania i pasji.
Pani Agata Szklanny z Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. Francesco Nullo w Neapolu otrzymuje nagrodę Polonijny nauczyciel we Włoszech w okresie pandemii 2021 za szczegółowy schemat dydaktyczny lekcji, łączący różnorodne aspekty języka i kultury polskiej na podstawie ciekawych ćwiczeń i zabaw, które zachęciły dzieci do samodzielnej pracy i rozwijania nowych kompetencji. Jury doceniło wiedzę i umiejętność przekazywania trudnej tematyki dotyczącej ważnych aspektów życia każdego człowieka.

Agata Szklanny – nauczycielka języka polskiego jako obcego w Sobotniej Szkole Kultury i Języka Polskiego w Neapolu. Nieustanna uczennica, łaknąca nowych inspiracji niezbędnych do efektywnej pracy z dziećmi polonijnymi, aby móc im pomóc w poznawaniu i rozkochaniu się w Polsce, kochając przy tym samych siebie i ich kraj zamieszkania.
Nagrodzone nauczycielki otrzymują dyplom i książkę od Redakcji portalu informacyjnego Polacy we Włoszech, zestaw upominków ufundowany przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie, kierowany przez Barbarę Minczewę, a także płytę z muzyką Chopina od Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI.



Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłane prace.
Drogie Panie Nauczycielki ze szkół polskich na terenie Włoch – bardzo Wam dziękujemy, że wzięłyście udział w konkursie Polonijny nauczyciel we Włoszech w okresie pandemii2021. Pokazał on, jak bardzo jesteście kreatywne, często pracując społecznie i jak bardzo jesteście zaangażowanie, jak po prostu kochacie swoją pracę i swoich uczniów – słowa Ewy Trzcińskiej prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI oddają odczucia wszystkich członków jury.
Wszystkie nagrody zostaną wysłane bezpośrednio do laureatek.
Projekt jest współfinansowany ze środków polonijnych MSZ.
