,,Greenreport” podaje, że przy połowie włokiem na głębokości poniżej 1000 metrów wydobywana biomasa (ryby, skorupiaki, mięczaki) stanowi zaledwie połowę połowu, następne 50% to odpady… Wyjątkowo wstrząsajacy widok i tragiczna konsekwencja wpływu człowieka na środowisko. Oznacza to, że głębinowe połowy to połowy nie tylko ryb ale w równej mierze śmieci.
Badania “The quest for seafloor macrolitter: a critical review of background knowledge, current methods and future prospects”, opublikowane w „Environmental Research Letters” przez międzynarodowe zespoły m. in naukowców z Wyższego Instytutu Ochrony Środowiska i Badań /Istituto Superiore per la Protezione e Ricerca Ambientale, Uniwersytet w Cagliari oraz Narodowy Instytut Oceanografii i Geofizyki Doświadczalnej świadczą o zagrożeniu, jakie stwarzają makroplastiki na dnie Morza Śródziemnego, które okazało się większe niż wcześniej przypuszczano. Zdaniem ekspertów zaśmiecanie dna morskiego na całym świecie wciąż wzrasta i tendencja ta będzie się utrzymywać. W ciągu najbliższych 30 lat ilość odpadów morskich może przekroczyć trzy miliardy ton!

Natomiast Cieśnina Mesyńska, to obszar o największej na świecie gęstości śmieci morskich, w niektórych miejscach szacuje się ponad milion odpadów (w tym mikroodpadów) na kilometr kwadratowy.
Z milionów ton odpadów, które każdego roku dostają się do morza, mniej niż 1% jest widoczne, ponieważ są one wyrzucane na brzeg lub unoszą się na powierzchni morza, podczas gdy pozostałe 99% tonie i trafia na dno, z czego wciąż niewiele jest zbadane. Również z tego powodu problem odpadów w morzu uważa się na całym świecie za poważne zagrożenie środowiska. W głębinach najliczniej występują tworzywa sztuczne, sprzęt wędkarski, przedmioty metalowe, szkło, papier, fragmenty ceramiki i tkanin. Ukształtowanie dna podwodnego, cechy geomorfologiczne i rodzaj dna warunkują rozmieszczenie materiałów w dnie oceanu. Dynamika oceanu ułatwia rozpraszanie i transport śmieci przez oceany, od wybrzeży po głębinowe równiny, sięgające nawet tysięcy metrów głębokości a materiały przenoszone przez prądy oceaniczne gromadzą się na spokojniejszych obszarach.
Śmieci stanowią nowe zagrożenie dla bioróżnorodności morskiej: około 700 gatunków morskich jest zagrożonych z czego 17% znajduje się na Czerwonej Liście.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura