Serwery dedykowane to fizyczne maszyny stanowiące doskonałą alternatywę dla serwerów wirtualnych. Czym dokładnie są tego typu serwery, jakie mają zalety i kiedy w szczególności warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Poniżej kilka informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Serwery dedykowane to fizyczne maszyny stanowiące doskonałą alternatywę dla serwerów wirtualnych. Czym dokładnie są tego typu serwery, jakie mają zalety i kiedy w szczególności warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Poniżej kilka informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury!
Czym są serwery dedykowane?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym są serwery dedykowane, inaczej fizyczne. Serwery dedykowane to specjalistyczne, fizyczne maszyny, na których uruchomić można dowolne środowisko wirtualizacji. Należy podkreślić, że konfiguracja takich serwerów jest dostosowywana do potrzeb i preferencji użytkowników, serwery udostępniane są na wyłączność, a co za tym idzie, następuje tutaj całkowita separacja od zasobów innych użytkowników.
Serwery dedykowane stanowią doskonałą alternatywę do serwerów wirtualnych.
Zalety serwerów dedykowanych
Jakie zalety mają opisywane serwery dedykowane? Wymienić tutaj możemy takie korzyści, jak:
- Znaczącym plusem serwerów dedykowanych jest ich doskonała wydajność.
- Są to serwery przeznaczone do dyspozycji konkretnego użytkownika, decydując się na taki serwer zyskujemy niezależność.
- Istnieje możliwość personalizacji omawianych serwerów, w zależności od potrzeb, serwer można rozbudować o pamięć RAM, dyski HDD, SSD i NVMe, własną sieć (VLAN), interfejsy sieciowe, procesory i inne podzespoły.
- IPMI ‒ KVM, czyli Intelligent Platform Management Interface sprawia, że można połączyć się z serwerem dedykowanym i zarządzać nim bez pomocy oprogramowania zewnętrznego.
- Możliwość łączenia serwerów dedykowanych z serwerami wirtualnymi.
Zastosowanie serwerów dedykowanych
Serwery dedykowane zyskują coraz większą popularność, w szczególności doceniane są w przypadku duży portali, stron www o ogromnym ruchu oraz na rynku e-commerce. Na serwery fizyczne decydują się również firmy hostingowe oraz szybko rozwijające się biznesy o różnej specyfice. Kiedy jeszcze serwery fizyczne są dobrym rozwiązaniem? Wymienić tutaj możemy takie przypadki, jak:
- uczelnie maszynowe
- Big Data
- aplikacje biznesowe
- archiwizacja kopii zapasowych
- i wiele innych
Podsumowując, serwery fizyczne są niezastąpione zawsze wtedy, gdy serwery wirtualne z jakiś powodów okazują się niewystarczające.
Jaki serwer dedykowany wybrać?
Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, wybierając serwer dedykowany? Wymienić tutaj możemy takie kwestie, jak:
- Pojemność dyskowa (HDD)
- System operacyjny
- Pamięć RAM
- SLA ‒ ciągłość działania usługi
- Procesor (CPU)
- i inne parametry
W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy dokładnie wyjaśnia każdą z kwestii i będą wsparciem podczas podejmowania ostatecznej decyzji.
Podsumowanie
Serwery dedykowane, nazywane również fizycznymi to fizyczne maszyny, które są doskonałą alternatywą dla serwerów wirtualnych. W przypadku serwerów fizycznych istnieje możliwość rozbudowy między innymi o pamięć RAM czy dyski HDD, SSD i NVMe. Tego typu serwery pozostają wyłącznie do użytku konkretnej osoby, następuje tutaj separacja od zasobów innych użytkowników. Serwery fizyczne sprawdzają się doskonale na rynku e-commerce oraz w przypadku stron www o ogromnym ruchu, firm hostingowych i innych szybko rozwijających się biznesów.
W przygotowaniu artykułu pomogła nam firma NSIX Data Center https://nsix.pl/