Włoskie freski to inspiracja serii obrazów, które malarka, Weronika Naszarkowska – Multanowska, przygotowała na swoje ostatnie dwie wystawy indywidualne. Obrazy nie tylko treścią, lecz także formą nawiązują do architektury Italii, a zwłaszcza do jej tak charakterystycznego elementu, jak tworczość Giotto di Bondone i innych włoskich mistrzów, wyspecjalizowanych w technice fresco (It: świeży) – czyli malowidła na mokrym tynku. Dla wzmocnienia przekazu artystka zdecydowała sie na nietypowe dla siebie wymiary prac: 200 cm w poziomie i 50 cm w pionie.

Pierwsza z dwóch wystaw, zaplanowana na czerwiec 2020 w Galerii Grafiki i Plakatu, Hoża 40 w Warszawie, została przesunięta na czas nieokreślony z powodu światowej pandemii. Październikowy termin drugiej, w Galerii Doroty van Vught w Warszawie przy ulicy Brzozowej, także na razie stoi pod znakiem zapytania. Tymczasem, spowolnienie życia, wywołane przez Covid, artystka wykorzystuje na pracę. Maluje obrazy, a także komentuje czas pandemii w swoim artystycznym pamiętniku, który od lat stanowi znaczący rozdział jej pracy twórczej. Bieżące odsłony pamiętnika publikuje na swoim profilu Facebook, traktując ten wirtualny dialog w sieci jako rekompensatę braku bezposrednich kontaktów z przyjaciółmi.

Weronika Naszarkowska-Multanowska jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej praca dyplomowa w 1981 roku zdobyła wyróżnienie rektorskie. Miała 23 wystawy indywidualne, uczestniczyła w około 70 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, w Anglii, Belgii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, USA. We Włoszech w roku 1998 uczestniczyła w zbiorowej wystawie „Dante w Polsce” w Rawennie, w 2009 w Bolonii w wystawie polskich ilustratorów, podczas Międzynarodowych Targów Książki.
Artystka od lat eksploruje zagadnienie „definiowania przestrzeni przez kolor“ oraz proces „poszukiwania granic cytatu obrazu w obrazie“.W swoim artystycznym pamiętniku obrazy opatruje krótkimi tekstami. Czyni to z jej dzieł opowieści, zapisy historii z życia codziennego, a czasem wyraz szerszej refleksje o świecie. „… Obrazy są odbiciem historii, która przepływa na drugim planie. Jakiejś historii. Można ją próbować zlepić tak i
owak…” – napisała malarka w swoim tekście, stanowiącym część ekspozycji w Galerii Traffic (2003).

Weronika Naszarkowska-Multanowska jest artystką wszechstronną. Mimo że malarstwo dominuje jej aktywność zawodową, cały czas duzo rysuje, pisze książki; po ukończeniu studiów przez kilka lat pracowała jako scenograf, głównie w teatrach lalkowych. Jej ilustracje prasowe publikowano w „Gazecie Wyborczej” i „Wysokich Obcasach”. Ilustracje książkowe przyniosły jej nagrody w konkursach: „Sztuka Książki” (Warszawa 1998), „ProBolonia” (Warszawa 2000) oraz na przeglądzie IDEA 2000 w Toruniu. Wydała kilka autorskich książek: „Pamiętnik Pewnej Damy” (projekt graficzny Maciej Buszewicz), „Emów od świtu do świtu” (opracowanie graficzne Grazka Lange,wydawnictwo „Dwie Śiostry)‚ Książeczka z podróży”(opracowanie graficzne Grażki Lange) oraz „Antologię kota” (w opracowaniu graficznym Grażki Lange) – uznaną
przez IBBY za najpiękniejszą książkę roku. Wydana w 2007 roku książka „Kot” z ilustracjami Weroniki Naszarkowskiej-Multanowskiej zdobyła tytuł Książki Roku 2007 „za urodę i indywidualność twórczego warsztatu”, przyznaną przez Polską Sekcję IBBY (Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych) oraz wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Podczas wszelkich wyjazdów odręczne szkice zastępują jej zapis wspomnień, które inni próbują uchwycić przy pomocy aparatu fotograficznego czy kamery. „… – Kiedy wyjeżdżamy na wakacje – mówi artystka – wynajmujemy dom i staramy sie żyć tak jak miejscowi. Wtapiamy sie w otoczenie, poznajemy lokalną kuchnię i zwyczaje.“ W ten sposób powstały włoskie impresje, cykl szkiców z Emilii Romanii „…- Chętnie wracamy do Włoch. Najbardziej lubię tamtejszy kolor ziemi, przejrzyste zamglenie powietrza i zszarzałą od upału roślinność…”

Tekst: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom / korespondentka ds. kultury, sztuki, artystów
Foto i reprodukcje prac: z archiwum artystki
Foto portret artystki: Marek Karkoszka