Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jest jabłko grójeckie.

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce
Sprzedawane pod wspólną nazwą jabłka ponad 40 odmian, uprawianych na ścisle wyznaczonym obszarze powiatów województwa mazowieckiego oraz województwa łódzkiego. Region ten nazywany jest „największym sadem Europy”, o tradycjach sięgających XVI wieku. Producenci zobowiazani są przestrzegać zasad integrowanej produkcji (IP) lub specyfikacji GLOBALGAP (system bezpieczenstwa zywności w rolnictwie) – od przygotowania stanowiska do pakowania i etykietowania. Jabłka grójeckie mają charakterystyczne cechy (barwę, wielkość, specyficzny miąższ), związane z miejscowymi warunkami klimatycznymi i glebowymi.
Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.